Szakura ünnep

Szakura ünnep plakát

 

A Füvészkertben (Budapest, VIII. Illés utca 25.), a Szakura ünnep programjában iaido és sakuhacsi meditáció is szerepel, amelyet az Egy Folyó Akadémia tagjai mutatnak be.

Mit takar, mit jelent az iaido és sakuhacsi meditáció

 

 

iaido (mozgó zen)

Az iaido a hagyományos japán kardvívás egyik modern formája. Látszólag stilizált, mivel alapgyakorlatait nem párban, hanem egyedül kell végrehajtani, ám valójában az iado gyakorlása során mégis vérre menő küzdelem folyik egy képzeletbeli ellenféllel. Az iaido olyan mentális gyakorlat, amelyben a küzdelem eredménye nem máson-, a szerencsén- vagy a véletlenen múlik, hanem minden a gyakorló koncentrációjától, elméjétől függ.

Az iaido így a japán kardvívás külsőségeinek megőrzése mellett annak szellemi alapjaihoz nyúlik vissza. A szamurájok belső világát teremti újjá, amelyet a művészetek és a zen csendes gyakorlása, a meditáció formált tökéletessé. Gyakorlatai a kardforgatás négy alapeleméből szerveződő, mozgásként kibontakozó meditációk, amelyek nemes szépsége a műalkotásokhoz mérhető.

 

sakuhacsi (hangzó zen)

A sakuhacsi jellegzetes hangú japán bambuszfuvola, amelynek kifejezőereje és gazdag hangszínvilága páratlan zenei lehetőségeket tartogat az azt értően megszólaltatni képes művész számára. Eredeti alakjában e hangszer mégsem zenei, hanem vallásos célokat szolgált. A sakuhacsit egy volt szamurájokból szerveződő zen közösség használta eszközként napi meditációs gyakorlataihoz.

E buddhista hagyomány, a fúvós meditáció (szuizen) alapeszméje az, hogy a rendszeres, fegyelmezett, míves hangszeres gyakorlás éppúgy elvezethet a tökéletes elme állapotába, mint az ülő meditáció. A fúvós meditációban a sakuhacsi hangja így nem a hallgatóságnak szóló zene, hanem a hangzó zen gyakorlata, olyan ösvény, amelyen mindenki önmaga legbelsőbb természete felé közelíthet lélegzetről-lélegzetre.

A bemutató időpontjai: 2013. április 14. és 21. 10.00-16.00 óra.

 

 

Cimkék: ,

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.